۵ گام تا پیشرفت شغلی

آخرین اخبار

من کرونا را دوست دارم
thumbnail
۵ گام تا پیشرفت شغلی

چطور می توانیم کمکتان کنیم ؟

محمد حاتم شیرازی مدرس رفتارهای مالی و محترم ملکی نویسنده کتاب زندگی سبز بشما کمک می‌کنند تا زندگی ثروتمند خود را بسازید و خوب زندگی کنید.

مقدمه

ما همه دوست داریم که در شغلمان پیشرفت کنیم. و به نقاط بالایی شغلی دست یابیم. دوست داریم در قله موفقیت شغلی خودمون بدرخشیم. و همه ما را به عنوان الگوی پیشرفت به دیگران نشان دهد.

 اما در مسیر پیشرفت شغلی با مشکلاتی روبرو خواهیم شد. همین مشکلات نمیذاره ما در شغل خودمون پیشرفت کنیم و بتوانیم جیبمون پر پول کنم، دلمون مهربون، لبمو خندون

 حالا می خوام به تک تک قدم هایی که خودم برداشتم تا در زمینه شغلی خودم پیشرفت کنم با شما درمیان بزارم.

قدم اول: بقا و زیستن

ما کسب و کاری را، راه اندازی میکنیم. اولین چیزی که برای ما اهمیت داره اینه که ما بتوانیم از کسب و کارمان درآمدی داشته باشیم. تا بتوانیم امرارمعاش کنیم. یعنی بتوانیم خرج کسب و کارمان و زندگیمان دربیاوریم. اولین قدم می توانیم کسب و کارمان را به سوددهی برسانیم وقتی بتوانیم کسب و کار موفق و سودآور داشته باشیم. زندگیمان تأمین باشه و مجبور نباشیم شغل های دوم و سوم انتخاب کنیم اولین قدم را با موفقیت برداشتیم.

خود من وقتی شغل ام و شروع کردم یادم هستش که اصلا درآمد خاصی نداشت و همین باعث شد بود مجبور  باشم برای امرار معاش کارهای دیگرهم انجام دهم. وقتی که در کسب و کار اصلی خودم توانستم به درآمد برسم و زندگیم از این درآمد تامین شد دیگه تمرکزم را فقط در زمینه شغلی اصلی خودم گذاشتم تا بتوانم هم درآمدم را افزایش بدم هم بتوانم کارایی و مهارت های شغلی خودم رو افزایش بدم و اینجوری توانستم اولین گام را موفق بردارم، وارد گام  بعدی بشم.

قدم دوم: امنیت شغلی و ثبات در بازار

وقتی وارد قدم دوم میشیم در این مرحله باید به امنیت شغلی و ثبات بازار برسیم. یعنی اینکه در بازار ما کاملاً شناخته شده بشیم و فعالیت ما را بدونند. افراد بدانند ما چه کاری انجام میدهیم. مشتری خودمان را داشته باشیم. دیگه با رقبا به تعامل رسیده باشیم. هر کدوم در زمینه فعالیت خودمون به مشتریان خودمان خدمات دهیم. درآمدمان به سطح قابل قبولی رسیده باشد و درآمدمان، روز به روز در حال رشد باشد. یعنی هر سال درآمدمان نسبت به سال قبل افزایش داشته باشد.

 محصولات و کالاها و خدماتی که به مشتری ارائه میدم کاملاً مشخص شده باشد. از قبل بازارهدف مشخص شده باشه. و همه جور مسائلی که باید در زمینه شغلی و فعالیت کاری ما لحاظ بشه انجام گرفته باشد. اینجوری ما از مرحله دوم به سلامت عبور خواهیم کرد و میتوانیم بگیم که به یک نقطه ثبات رسیدیم و امنیت شغلی ما فراهم گردیده است.

خود من وقتی که کار حسابداری را شروع کردم اولش خیلی رقبا زیاد بودن افراد زیادی تو زمینه کاری من فعالیت می‌کردند. اما من شروع کردم برای خودم یک محصول طراحی کردم و گفتم اگر دارم حسابداری این فرد انجام میدهم باید بهش تحلیل بازار و تحلیل رفتارهای خریداران و مشتریان بدم.این وجه تمایز من از تحصیلاتم که مدیریت بازرگانی بود استفاده کردم. و توانستم به کمک همین ویژگی متفاوت تر از دیگران خدمات ارایه بدهم و همین خدمات متفاوت من در حال حاضر تونسته برایم یک بازار و یک کسب و کار جدید ایجاد کند تا من بتوانم در این برهه از زمان که خیلی از افراد کسب و کارهاشون آسیب‌دیده کسب و کارم را رشد بدهم و بتوانم برای خودم یک برند خاص ایجاد کنم .

قدم سوم: ارتباطات و توسعه شغلی

در قدم سوم ما دیگه در بازار خود شناخته شده هستیم و خیلی از مشتریان و خیلی از رقبا ما را کاملاً میشناسند حالا وقت آن است با افزایش ارتباطات، در زمینه های فعالیت و توسعه شغلی بتوانیم سهم بیشتری از بازار برای خودمون قائل بشیم این جوری میتوانیم هم درآمد خودمان را به صورت تصاعدی بالا ببریم هم میتوانیم که شبکه فعالیت خودمان را افزایش بدهیم در اصل میتوانیم بزرگترین شبکه فروش و شبکه بازاریابی در سطح خود ایجاد کنیم. و به نقطه برسیم که یواش یواش محصولات ما در ۲۴ ساعت به فروش برسد.

 تجربه که خود من در زمینه کسب و کار خودم دارم این است که وقتی به مرحله ارتباط سازی و توسعه شعبه رسیدم خیلی برای خودم جالب بود که ما فقط داشتیم به دوتا شرکت خدمات ارایه میدادیم و سهمی که از بازار داشتیم حدود ۲۰ درصدی بود اما با توجه به ارتباط سازی توسعه نیروی انسانی و پرسنل زیرمجموعه خودمان.

شرکت ها بیشتری در خواهان همکاری با ما بودند ارتباطات سازی و افزایش توسعه کسب و کار به ما کمک کرد که بتوانیم  بیش از ۵۰ درصد از سهم بازار را داشته باشیم جوری که دو شرکت‌ دولتی  فعالیت ما را برای خودشان خطرناک میدانستند و همه جوره تلاش کردند تا ما را از گردونه رقابت خارج کنند اما با لطف خدا ما در بازار ماندیم و پرقدرت تر از قبل شروع کردیم به ادامه فعالیت البته با رویکرد و استراتژی جدید.

قدم چهارم : اعتبار سازی و برندینگ

در قدم چهارم ما به یک اعتبار عالی رسیدیم در اصل برند خودمان را ساختیم در این نقطه ما باید بتوانیم در کنار فعالیت اثلی خودمان در زمینه آموزش ورود کنیم. تجربیات خودمان با دیگران به اشتراک بزاریم. یعنی چگونه به خودمان آمدیم، چگونه سهم بازار از دیگر گرفتم و چگونه توانستیم اعتبار خودمان افزایش دهیم و برند خودمان را ساختیم. حالا آماده هستیم همه این کارها و تجربیات در اختیار دیگران قرار دهیم تا آنها بتوانند رشد کنند افرادی عین خودمان پرورش دهیم. اینگونه میتوانیم در بازار ماندگار باشیم یعنی دیگه کسی نمیتونه مارو از بازار خارج کند. و هر جایی، هر کسی که ما آموزش میدهیم در بازار فعالیت میکنه مثل امضای ما در آنجاست.

وقتی تونستم در این زمینه برای خودم برند بشم من قواعد بازار تعیین میکنم در اصل بازیگردان بازار من میشوم.

من وقتی تونستم برای خودم برند و تیمی ایجاد کنم بجای اینکه کارهای تحقیقی مشتریان را انجام دهیم بهشون پیشنهاد دادیم  برای مجموعه شان یک واحدی طراحی می‌کنیم  که این واحد تحت نظارت خودشون باشه و  با آموزش‌های که ما به آنها میدیم مستقل از ما به فعالیت برای شما ادامه میدهد.

و دیگر مجموعه دغدغه ای امنیت اطلاعات شرکت، اطلاعات مجموعه را نداشته باشد و از گزند رقبا در امان باشند.

همین استراتژی جدید ما بما کمک کرد بجای اینکه نگران پرداخت حقوق باشیم این وظیفه پرداخت حقوق را به مجموعه تحت قراردادمان تکلیف کنیم.

قدم پنجم : شکوفایی و ماندگاری

در آخرین قدمی که ما باید برای پیشرفت شغلی برداریم اثری ماندگار از خودمان بجا بگذاریم. تجربیات خودمان را به صورت مکتوب نگهداری و حتی انتشار دهید.

افرادی به نقطه ای اوج میرسند و به شکوفایی رسیده اند موقعی حالشون خوب هست که تجربیاتشون بصورت کتاب یا مقاله منتشر کردند.

شاید این حرف بشنوید کی میاد کتاب ترو بخونه یا کی به نوشته تو اهمیت میده اما به این فکر کنید کتاب ها و تجربیات گذشتگان چقدر بما در مسیر زندگی کمک کرد.

پس تجربیات خودتان را مکتوب کنید تا شما ماندگار شوید، شاید ما بعد از ۱۲۰ سال که به دیدار حق رفتیم،کتاب ها و تجربیات ما میتواند چراغ راهی برای جوان‌ها باشه و آن موقع است که میگوید روح اش شاد. خدا پدر مادرش رو بیامرزه این کتاب و تجربیات برای ما گذاشته، که دیگه لازم نباشه دوباره ما تجربه کنیم.

من برای اینکه بتونم تجربیات خود را در اختیار دیگران قرار دهم کتاب پله پله تا خلق ثروت را نوشتن که مثل یک دفترچه راهنمای کسب و کار و زندگی برای افراد است که با خواندن این کتاب می‌توانند  مسیر  کسب و کار، زندگی را در روشنایی طی کنند. و بتوانند  دقیق ترین و اصولی ترین مسیر انتخاب کنند و ادامه بدهند تا به موفقیت برسند.

همیشه جیبتون پرپول لبتون خندون دلتون پر از مهربونی.

محمد حاتم شیرازی

فرودین 1400

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare
لیست علاقه مندی ها 0