چگونه پولدارها پولدارتر می‌شوند

آخرین اخبار

من کرونا را دوست دارم
thumbnail
۵ گام تا پیشرفت شغلی

چطور می توانیم کمکتان کنیم ؟

محمد حاتم شیرازی مدرس رفتارهای مالی و محترم ملکی نویسنده کتاب زندگی سبز بشما کمک می‌کنند تا زندگی ثروتمند خود را بسازید و خوب زندگی کنید.

مقدمه

وقتی درباره پولدارها صحبت میشه یک سری آدم‌هایی که شاید ازخودراضی باشند براشون هیچ‌چیزی مهم نباشد برامون تجسم میشه.

اما اصل بر این نیست وقتی باهاشون برخورد می‌کنی باهاشون معاشرت می‌کنیم هم‌کلام میشیم، می‌بینیم افرادی هستند که به‌قول‌معروف از آب‌کره می‌گیرد.

همه نقاط رو می‌بینند به‌جای تهدیدها را ببینند و آن‌ها را به فرصت تبدیل می‌کنند. از تک‌تک زوایا سعی می‌کنند ببینند منافع مالی‌شان ماجرا چگونه است. خیلی از آن‌ها اخلاقیات فدای پول نمی‌کند پولدارهای واقعی افرادی هستند که اول‌ازهمه منافع جمعی را در نظر می‌گیرند بعدازاینکه منافع جمعی را در نظر گرفتن اون موقع که منافع فردی برای آن‌ها باز می‌شود هرروز پولدارمی شن و اینکه شما پولدار بشین پول افزایش پیدا کنه لازمه داشتن سه وجه هست که در پایین به آنها می‌پردازیم.

کسب پول بیشتر

به دست آوردن پول و داشتن پول لذت بخشه، خیلی از ما دوست داریم پولدار باشیم، دوست داریم حساب بانکی‌مان پر از پول باشد وقتی وارد یک فروشگاه می‌شویم هر چیزی که دوست داشتی رو بخریم و به دست بباریم.

اما چرا نمی‌توانیم؟ 

چرا توی دنیایی که این‌همه آدم درآمد دارند ما نمی‌توانیم درآمد خوب داشته باشیم؟ 

بعضی موقع ها که پول‌نداریم سرخورده میشیم فرق ما با آن‌ها چیه؟

 فرق ما فقط یک‌چیز هست همه ما پولدار شدن دوست داریم اما حاضر نیستیم بها شو بدیم.

حاضر نیستیم که تمرکزم رو به روی یک‌چیزی بزاریم. حاضر نیستیم سختی‌های به دست‌دست آوردن رو تحمل‌کنیم. حاضر نیستیم سه سال روی یک هدف زمان بزاریم. وقتی شما حاضر نیستید این راه رو برید حاضر نیست که پول به دست بباری. 

امیدتان به قرعه‌کشی‌های بانکی، قرعه‌کشی درجاهای مختلف، یک گنج که من در یکجایی پیدا کنیم. یک شانسی که من پیدا کنم؛ اما اگرها مسئله‌های دیگر گره زدیم اما اگر روی فکر خودمان تمرکز کنیم هرروز و مستمر تمرینات انجام بدیم ما به درآمد افسانه‌ای رسیم. درآمدی که پایان ندارد یک درآمد جاودانه.

پس برای کسب درآمد بیشتر، کسب پول بیشتر باید اول‌ازهمه روی خودمان سرمایه‌گذاری کنیم به‌طور مستمر سمت اهدافمان حرکت کنیم. 

بقول رابرت کیو ساکی هدف خودتان رو مشخص کنید سپس راه خودتان انتخاب کنید همیشه به خاطر داشته باشید که مسیر مهم‌تر از هدف هست یعنی مسیر خیلی مهم. مهم این‌که تو در مسیر چه چیزهایی داری به دست بباری وقتی بهترین چیزهایی را در این مسیر به دست می‌آوریم و به هدف رسیده باشی حالت خوب وقتی‌که حالت خوب باشه از این پول بیشتر لذت می‌برید چون میگی در این مسیر اخلاق را زیر پا نگذاشتم و روی شانه‌های تک‌تک افراد بالا نرفتم.

وقتی خواستم بیام بالا آن‌ها منو کمک کردن گفتم تو برو که محقق  بهترین‌هایی.

یکی از نکات خیلی مهم: خیلی از ماها به خاطر چند ریال امروز پولدار شدن آینده‌مان قربانی می‌کنیم. فقط به خاطر اینکه همین مقدار پول از دست ندم به این فکر نمی‌کنم که می‌توانیم در آینده بهتر درآمد داشته باشیم. نقل خیلی از برندهاست که میان در بازار خوب کار می‌کنم خوب پول در میارن؛ اما میان به خاطر یک خدمات کمکی که به مشتری نمی‌دین از بازار حذف میشن.

من یک خاطره از یکی خرید دارم برای خریدن لباس به یک برند مراجعه کردیم پنج میلیون تومان خرید کردیم. قرار شد قد شلوار منو درست کنه موقع که قرار بود که این شلوار برام به فرسته  گفت پول پیک خودتان بدید.

 یعنی حاضر نشد اندازه چند هزار تومان پول پیک بابت مشتری که از اون پنج میلیون تومان خرید کرده بده.

مهم که بدونید که مهم‌ترین مطلب درباره کسب پول بیشتر فرایند پول درآوردن است. فرایند پول درآوردن منظم و مستمر باشد قرار نیست خط تولید ایجاد کنیم که مرتب درآمدمان روزبه‌روز افزایش بده.

پول زیاد نترسیم مثل افرادی که ترس از ارتفاع دارند، وقتی به بالای بلندی می‌رسند  از شدت ترس خودشان را با نردبان که همراه دارد به زمین پرت می‌شوند پول زیاد ترسناک نیست  پول زیاد میتونه برای شما آسایش بیاره

حواستان جمع باشه قرار نیست که با پول فراوان زندگی‌تان رو نابود کنید و اخلاقیات زیر پا بزارید

پول زیاد باید جیبتان پرپول کنه و لبتان خندان

حفاظت از پول

حفاظت از پول درباره در برابر شکارچیان حوزه مالی مثل کشاورزی است که محصولات خود را در مقابل خرگوش‌ها و پرنده‌ها و حشرات محافظت می‌کند تجسم کنید خرگوش‌های بامزه و دوست‌داشتنی که به نظر شما هیچ ضرری ندارد و پرنده‌هایی که در آسمان پرواز می‌کنند و میتونن روی محصولات شما بشینه یا حشراتی که شاید به چشمان یار اما همه این‌ها میتونن محصولات شما رو از بین ببرند میتونن از محصولات شما برای خودشان زندگی بسازم و جیب شما و پول شما رو کوچک و کوچک‌تر کنه پس باید حواسمان باشه مقابل لذت هامون زودگذر در مقابل خواسته‌هایی که شاید منطقی نباشد بتونیم از پولمان حفاظت کنیم و به‌جای اینکه بیای پولمونو بابت اجناس بی‌کیفیت بدیم ممنون بابت اجناس باکیفیت پرداخت کند چون این‌جوری به‌جایی که جیبم خالی‌تر بکنی در درازمدت جیبم پرپول تر ریشه مردی که برای جنس خودش ارزش قائل نیست و فقط به فکر اینکه پول از جیب بیرون بیاره نمیتونه راهنما و مشاور خوب بابت خرید ما باشه از جایی که از پولمان حفاظت کند فقط به‌به دست آوردن پولم فکر می‌کند

 و دومی راهکاری که بر پولمان حفاظت کنید مالیات‌هاست ما از مالیات می‌ترسیم  می‌کنیم که اداره مالیات ترسناک و کل ثروت و دارای ما قرار دودسته تقسیم اداره مالیات بشه که این‌جوری نیست باید بدونیم که بخشی از درآمد ما باید بابت مالیات پرداخت بشه چیکار کنیم مالیات کمتری بدیم متوانید پول‌هایی و در جهت امور خیریه برای سازمان‌هایی که مشخص‌شده پرداخت کنیم و با دریافت رسید هامون و ارائه آن به اداره مالیات از اصل مالیات کم بشه و این‌جوری مالیات کمتری می‌دید تازه در جای درست‌تری هم پولمونو هزینه و خرج کردیم

سومین جایی که باید پولمان ازش حفاظت کنیم در مقابل بانک‌هاست بانک‌ها به خاطر حساب بانکی که ما اینجا داریم به ما پیشنهادهای وام‌های می‌دهد که بهتان بدم میتونم بکنم دیگه پرداخت کند که پرداختن تنها به فکر سوددهی ما نیستند به فکر این هستند که پولی که در بانک هست در گردش قرار به گیره و با اون سود آمپول بطونهم جواب سپرده‌گذارها را بدهند هم اینکه کسب درآمد کند از حواستان باشه راحت پول‌های قلمبه‌ای که وام بانک‌ها به شما وعده می‌دهد که به شما پرداخت می‌کنید نخورید شما باید اولین قدم حافظ منافع مالی خودتان باشید و بدونید وام بدون پشتوانه مثل بدهی مرگبار میمون دیر یا زود شما و کسب‌وکارتان را نابود خواهد کرد پس وام‌های دریافت کنید که بخش واقعاً نیاز دارید و می‌توانید آن‌ها را بازپرداخت کنید

بودجه‌بندی

وقتی صحبت از بودجه‌بندی میشه همه فکر می‌کنم به اینکه آقا این‌قدر پول بذارین اینجا انقدر پول به زمین پاک کرد این پروژه اختصاص دادیم به این کار و انجام وسایل صحبت از بودجه‌بندی اینکه ما برای خواسته هامون بودجه تعیین کنیم بگیم آقا اگر مثلاً من می خوام بهترین ماشین آخرین‌مدل زیر پایم باشه چقدر بابتش دارم تلاش می‌کنم چقدر هوشمندانه فکر می‌کنم عمل می‌کنم چقدرم پول درمیارم پس من باید هزینه‌های زندگی و هزینه‌های کسب‌وکار با توجه به درآمد هم باشد نه اینکه من پیام هزینه زندگی یک آدمی که فوق‌العاده درآمد بالایی دارد انجام بدم که بخوام خودم لاک چری لوکس نشان بدم در سالی که درآمدم مصاحبه با آدمی که این زندگی داره نیست من پیام خودم یه بار هزاران بدهی ببرم فقط به خاطر اینکه بتونم بهتر زندگی بکنم درد چند صباحی اما بعد از یک‌عمر با شکست شبا تحقیر آش با خیلی از مسائلی که باعث ریشه خانواده من زیر سؤال ببرم رو باشم

 پس بهتره که به بودجه‌بندی به این صورت نگاه کنیم که همین‌جوری که گردش خون در بدن جریان داره باید پولم در زندگی و کسب‌وکار و جریان داشته باشد و همان میزان که خوند به هر مولکول و هر دستگاه اندام ما به صورتی که نیاز داره میرسه پول ما هم باید به‌اندازه نیاز هرکدام از بخش‌های زندگی ما بخش تزریق بشه و این‌رو باید بدونیم که کسب‌وکارهای ما باید اول سوده باشه بعد هزینه‌بر اینکه اول هزینه بکنی بعد به سود برسیم قانونی که اول هزینه کنید به سود برسی تمام‌شده. الآن میگن باید سوده باشی تا بتونی هزینه بکنی پس بهتره که تناسب داشته باشیم. اول ‌از همه 60درصد هزینه بابت بقای کسب و کار اختصاص میدهیم و 20درصد هزینه اجرای فعالیت‌های شماست و ۲۰ درصد هزینه توسعه شماست این کارها را باید انجام بدیم تا بتونیم جیب پرپول باشه و در لبم خندان و هرروز دلمان سرشار از مهربانی 

محمد حاتم شیرازی

1400/01/10

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare
لیست علاقه مندی ها 0